Menemen Lokmacısı

Menemen lokmacısı olarak tarihi çok gerilerde bir lezzet olan lokmanın yanı sıra tavuklu pilav, helva, aşure gibi lezzetleri de halkımıza sunmaktayız. Her türlü özel günlerinizde nerde ve kaç kişilik olursa olsun birinci sınıf bir hizmet sunmaktayız. Fiyatlarımız da son derece ekonomik olup her kesime ve bütçeye uygun rakamlarla sunum yapmaktayız. Ürettiğimiz bütün her şeyde birinci sınıf bir malzeme kullanmaktayız.

Bu topraklardan onlarca medeniyet geçip gitmiştir. Hemen hepsi de bir şekilde izlerini bırakmışlardır. Bu medeniyetlerin bıraktığı izleri en çok da yeme içme kültüründe görmekteyiz. Anadolu’nun muhteşem bir mutfak kültürünün zenginliği de esasında tarihteki bu medeniyetlerin izlerinden gelmektedir. Lokma kültürü de bu kadim medeniyetlerden günümüze kadar gelmiş bir uygulamadır. Bu uygulama hiç değişmeden gelmesinin yanı sıra bir sektöre de hayat veren bir şey olmuştur. İzmir ve çevresinde o kadar fazla sevilmiş ve benimsenmiş ki artık herkes İzmir lokma demeye başlamıştır.

Menemen Lokmacısı Nasıl Olmalı

Menemen lokmacısı her şeyden önce temiz ve sağlıklı bir üretim ve dağıtım yapabilmelidir. Buda sadece temel temizlik ve sağlık eğitimi almış kişilerin dahi yapabileceği basitlikte bir işlemlerden oluşmaktadır. Bir kere her lokma dökümü öncesi ve sonrasında bütün eşyaların temizliği yapılmalıdır. Özellikle lokma dökümü sonrasında temizlik sonraya bırakılmadan hemen anında yapılmalıdır. Çünkü kızgın yağın kuruyup kalması sonrası için ciddi problemler oluşturabilmektedir. Bir kere daha kızartma yapıldığında bu yağlar sağlık için ciddi tehdide dönüşebilmektedir.

İkinci olarak lokma dökümü ve dağıtımından iyi anlayan bir ustaya sahip olmanız da çok önemlidir. Lokmanın yapımı esnasında hangi malzeme ne kadar ve nasıl kullanılacaktır. Hangi un ve yağ çeşidi lokmaya en güzel yanıtı vermektedir. Bütün bunların iyice bilinmesi gerekmektedir. Şekere ne kadar su katmalı ve ne kadarlık bir süre kaynatılmalıdır. Eğer bunlardan habersiz bir usta ile çalışıyorsanız ortaya çıkacak ürün bırakın tatlıyı yavan bir nesne olacaktır.

Menemen lokmacısı olarak yıllardan beri bırakın bütün malzemeleri tanımayı hangisinin en kaliteli ve lezzetli lokma üretimine yol açacağını çok iyi bilmekteyiz.

menemen lokmacısı