Lokma

Lokmanın tarihi hakkında çok ayrıntılı bilgiye sahip değiliz ama on üçüncü yüzyıla ait bazı kaynaklarda Arapların bu çeşit bir tatlı yaptığından bahsetmektedir. Arapçada bir yudum anlamına gelen lokmanın bize buralardan gelmiş olma ihtimalini güçlendirmektedir. Un, maya ve su ana malzemesi ile üretilen hamur toplarının önce sıvı yağda kızartılması daha sonra da şeker şerbetine batırılması ile yapımı oldukça basit görünmesine rağmen iyi bir ustalık isteyen bir tatlıdır. Lokma tatlısı ülkemizde bölgelere göre farklı şekiller ve sunumlar göstermektedir. Evlerde yapılmış ise üzeri çeşitli malzemeler çikolata sosları, fındık kırıkları, ceviz parçacıkları ve en yakışan tarçınla bezenmektedir.

Lokma Çeşitleri

Şekilsel olarak iki biçimde genellikle sunulmaktadır. Yuvarlak küre biçiminde ve ortası delik simide benzer şekildedir. Tulumba tatlısına çok benzerlik gösterse de lokma hafif ve pratik yapımı ile ön plana çıkmaktadır. Yuvarlak küre şeklinde olanı Saray Lokması olarak isimlendirilmektedir. Saray lokması isminden de düşünüleceği üzere ilk defa Osmanlı sarayı mutfağında imal edilmesinden dolayı bu ismi halk vermiştir. Amerikan klasik tatlısı olan Donut aynı şekilde olmakla beraber içerisindeki malzemeler farklılık göstermektedir. Üzerindeki süslemeler ise oldukça abartılı sayılabilecek kadar çoktur.

Ülkemizde bir arada büyük acı ve sevinçleri paylaşma geleneği çeşitli ikramlarla beraber yapılmaktadır. Lokma düğün derneklerde, sünnet törenlerinde, yas evlerinde hep birlikte paylaşılan acı ve sevincin maddesel halidir. Bu toplantılardan özellikle sünnet törenlerinde gelen konuklara lokma sunulması çok eskilere dayanan bir gelenek ve görenektir.

Ülkemizin pek çok yerinde değişik sunumlarla karşımıza çıkan lokmanın sıklıkla tüketildiği bölge başta İzmir olmak üzere ege bölgesidir. Adeta İzmir’in simge yiyeceklerinden biri haline gelen tatlıya İzmir’de yaşayan insanlar İzmir Lokması demektedirler. İzmir’de Lokma dağıtılmayan bir gün yoktur desek çok da yanlış bir şey söylememiş oluruz. Gerek iş yeri açılışlarında olsun gerekse de bir ölünün arkasından olsun İzmir lokma dağıtmak için yeterince bahane bulunmaktadır.

Lokma tatlısının değişik versiyonları dünyanın çeşitli yerlerinde karşımıza çıkmaktadır. Buralarda neden ve nasıl yapıldığı hakkında çok fazla bilgimiz olmamasına karşın buralardaki süslemelerden ülkemizin etkilenmiş olması da bir gerçekliktir. Bu etkilenimlerin sonucunda tatlının üzerine çikolata, şekerleme gibi çeşitli tatlı süsleri konulmaktadır. Eskiden beri süregelen lokma sunumunda ise sadece Tarçın ile süslenmektedir.

lokma