Lokma

lokmaLokmanın tarihi hakkında çok ayrıntılı bilgiye sahip değiliz ama on üçüncü yüzyıla ait bazı kaynaklarda Arapların bu çeşit bir tatlı yaptığından bahsetmektedir. Arapçada bir yudum anlamına gelen lokmanın bize buralardan gelmiş olma ihtimalini güçlendirmektedir. Un, maya ve su ana malzemesi ile üretilen hamur toplarının önce sıvı yağda kızartılması daha sonra da şeker şerbetine batırılması ile yapımı oldukça basit görünmesine rağmen iyi bir ustalık isteyen bir tatlıdır.

Lokma tatlısı ülkemizde bölgelere göre farklı şekiller ve sunumlar göstermektedir. Evlerde yapılmış ise üzeri çeşitli malzemeler çikolata sosları, fındık kırıkları, ceviz parçacıkları ve en yakışan tarçınla bezenmektedir. İzmir’de yapılan sunumlarda ise üzerine sadece isteğe bağlı olarak tarçın dökülmektedir. Birde şerbetinde karanfil oldukça güzel bir aroma vermektedir.

Lokma Çeşitleri

Şekilsel olarak iki biçimde genellikle sunulmaktadır. Yuvarlak küre biçiminde ve ortası delik simide benzer şekildedir. Tulumba tatlısına çok benzerlik gösterse de lokma hafif ve pratik yapımı ile ön plana çıkmaktadır. Yuvarlak küre şeklinde olanı saray lokması olarak isimlendirilmektedir. Saray lokması isminden de düşünüleceği üzere ilk defa Osmanlı sarayı mutfağında imal edilmesinden dolayı bu ismi halk vermiştir.

Bu tatlının şekilsel olarak çok farklı seçenekleri bulunmamaktadır. Belki uğraşılsa kare ya da dikdörtgen şeklinde bir tatlı yapımı da mümkün olabilir. Fakat hayır için yapılan bir işte bu verilen emeği arttıracak dolayısı ile maliyet de artacaktır.

Amerikan klasik tatlısı olan Donut aynı şekilde olmakla beraber içerisindeki malzemeler farklılık göstermektedir. Üzerindeki süslemeler ise oldukça abartılı sayılabilecek kadar çoktur. Fransızların da buna benzer bir tatlısı olduğu söylenmektedir. Fakat biz hiç denk gelmedik.

Lokmanın Geçmişi

lokmaÜlkemizde bir arada büyük acı ve sevinçleri paylaşma geleneği çeşitli ikramlarla beraber yapılmaktadır. Lokma düğün derneklerde, sünnet törenlerinde, yas evlerinde hep birlikte paylaşılan acı ve sevincin maddesel halidir. Bu toplantılardan özellikle sünnet törenlerinde gelen konuklara lokma sunulması çok eskilere dayanan bir gelenek ve görenektir.

Ülkemizin pek çok yerinde değişik sunumlarla karşımıza çıkan lokmanın sıklıkla tüketildiği bölge başta İzmir olmak üzere ege bölgesidir. Adeta İzmir’in simge yiyeceklerinden biri haline gelen tatlıya İzmir’de yaşayan insanlar İzmir lokma demektedirler. İzmir’de Lokma dağıtılmayan bir gün yoktur desek çok da yanlış bir şey söylememiş oluruz. Gerek iş yeri açılışlarında olsun gerekse de bir ölünün arkasından olsun İzmir’de Lokma dağıtmak için yeterince bahane bulunmaktadır.

Lokmanın Geleceği

Lokma tatlısının değişik versiyonları dünyanın çeşitli yerlerinde karşımıza çıkmaktadır. Buralarda neden ve nasıl yapıldığı hakkında çok fazla bilgimiz olmamasına karşın buralardaki süslemelerden ülkemizin etkilenmiş olması da bir gerçekliktir. Bu etkilenimlerin sonucunda tatlının üzerine çikolata, şekerleme gibi çeşitli tatlı süsleri konulmaktadır. Eskiden beri süregelen lokma sunumunda ise sadece Tarçın ile süslenmektedir.

Geçen birkaç yıl içerisinde lokmanın butik dükkanlarda yapılıp satılması denenmiştir. Üstelik yazılı basın ve internette oldukça ilgi uyandıran bu girişim çok uzun soluklu olmamıştır. Bunun nedeni ise gene lokmanın kendisinde yatmaktadır. Hep söylediğimiz gibi geçmişten gelen bu tatlı sadece bir yiyecek değildir. Altında yatan manevi ve kültürel anlamını da kavramak gerekir.

Lokma Firmaları

Lokmanın evlerden çıkıp ta ulusal çapta bir tatlıya dönüşmesinde lokmacı firmalarının önemi kuşkusuz oldukça fazladır. Bu firmaların geleneksel yöntemlerle üretim yapması ve işin özünü kavramaları da bunda pay sahibidir.

İzmir’de bu firmaların sayısında son dönemde oldukça büyük bir artış görülmektedir. Bunun nedenleri arasında yeni üretim aletlerinin çıkması ve bu sektörde yaygın bir şekilde kullanılması büyük bir etkendir. Bu cihazlardan iki tanesi oldukça önemli olup bunlara kısaca değinelim.

Birincisi tam otomatik lokma kazanlarıdır. Bunlar lokmaya şeklini vermede ve kızartmak için kazana atılmada büyük kolaylık sağlamaktadır. Bir diğer etken de mobil araçların kullanıma girmesidir. Bu araçlar sayesinde de lokma dağıtımı yapılmayan yer kalmamıştır. Ama en büyük önemi lokmacının zamanını oldukça kısaltmasıdır. Bu iki etken lokmanın fiyatının düşmesine ve daha fazla kişinin hayır işlemek için bu tatlıyı tercih etmesine neden olmuştur.

İzmir lokmasının nasıl yapıldığı, hayır için sizde bu hizmetten faydalanmak istiyorsanız İzmir lokma iletişim sayfamızdan numaramıza ulaşabilirsiniz.

lokma