Kazandibi tarifi için gereken malzemeler

1 litre süt (5 su bardağı)
55 gr (1 çay bardağı) pirinç unu
50 gr (1 çay bardağı) mısır veya buğday nişastası
175 gr (1 su bardağı) şeker
2 yemek kaşığı un
Tatlının dışını hazırlamak için tereyağı ve pudra şekeri

Kazandibi Hazırlanışı

Kazandibi tarifi diğer tüm tatlılarımız gibi hem yapılışı çok zor görünmektedir. Hem de bazı püf noktalarına dikkat edildiğinde ortaya harika bir lezzet çıkmaktadır.

Şimdi tatlımızı hazırlamaya başlayalım. Ben yuvarlak bir baklava tepsisi kullandım ama dilerseniz köşeli bir tepsi ile de bu tatlıyı yapmak pek ala mümkündür. Tepsimizi tereyağı ile güzelce yağlıyoruz. Bazı tariflerde margarin de kullanıldığı görülmektedir ama ben doğal olmayan hiçbir şeyi kullanmamaya özen gösteriyorum. Yağlamış olduğumuz tepsimizin üzerine ince süzgeç yardımı ile pudra şekeri ile kaplıyoruz.

Kazandibi tarifi için bir sonraki aşamaya geçebiliriz. Bir tencereye pirinç unu, nişasta ve şekerimizi boşaltıyoruz. Sütümüzü azar azar ilave ederek orta ateşte sürekli olarak çırpıcı ile karıştırarak pişirmeye başlıyoruz. Göz göz olmaya başlayınca ya da diğer deyimle kaynamaya başlayınca ocağın altını kapatıyoruz. Muhallebimizi önceden hazırlamış olduğumuz tepsiye döküyoruz. Tepsimizi ocağa koyuyoruz ve ateşin üzerinde beşer dakika ile tepsimizi gezdirerek her yerinin pişmesini sağlıyoruz.

Yaklaşık yarım saatin sonunda tepsimizin kenarlarında yanıkların oluştuğunu görürüz. Tepsimizi ocaktan alıp daha büyük bir tepsinin içine koyalım bu büyük tepsinin içerisine soğuk su dökelim böylece kazandibinin soğumasını sağlıyoruz. Daha sonra bir bıçak yardımı ile istediğiniz boyutlarda dilimler keserek bir spatula yardımı ile bu dilimleri çıkaralım. Kazandibimiz hazır sevdiklerinizle beraber afiyetle yiyebilirsiniz. Bugün sizle kazandibi tarifi ile birlikte olduk bir başka tarifte görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

kazandibi tatlısı tarifi

Bir cevap yazın