Karşıyaka Lokmacısı

Lokma dökümü basit gibi görünen ama pek çok püf noktası barındıran bir üretimdir. Bu işi iyi bir şekilde yapan Karşıyaka lokmacısı bulabilmek ise oldukça zordur. Bizim amacımız en iyi lokmacıyı Karşıyakalı tüketiciler ile buluşmasını sağlamaktır. İzmir’de lokma dökümü yapan yüzlerce firma içerisinde hangi firmayı seçeceğini bilemeyen insanlara yardımcı olmak için birkaç da ipucu vereceğiz.

Karşıyaka lokmacısı ne demektir

Karşıyaka lokmacısı demek Karşıyaka’da bulunan veya ikamet eden lokmacı anlamına gelmemektedir. Karşıyaka’nın her yerinde lokma üretimi yapıp lokmanın dağıtılmasını sağlayan firma demektir. Bilindiği üzere lokmacılar nerede dağıtım yapılacaksa orada hamurun yapılıp sıcak sıcak servis edilmesi esasına göre çalışmaktadırlar. Bu da bir dükkânda lokmanın yapılıp da servis yapılacak yere getirilmesini pek de tercih edilen bir durum olmamasını sağlamaktadır.

Karşıyaka lokmacıları belirli bir standardı yakalamış firmalardan oluşmaktadır. Belirli marka yağ, un ve şeker kullanımını alışkanlık haline getiren ve bu markaların kalitesini sürekli kontrol eden firmalardır. Kaliteli ve leziz lokma dökümünde bir numaralı etken kullanılan malzemenin birinci sınıf olmasıdır. Ne kadar iyi bir usta olursanız olun kaliteli malzeme kullanmıyorsanız eğer yapacağınız tatlı pek bir şeye benzemeyecek ve ya insanlar pek bir tat alamayacaklardır.

Aynı şekilde iyi malzeme kullanmak demek tek başına lezzetli bir lokma anlamına gelmemektedir. Lokmayı döken ustanın da işini çok iyi bilmesi gerekmektedir. Hangi malzemeden ne kadar kullanacağını, hamurun hangi kıvamda olması gerektiğini çok iyi bilmesi şarttır. Acemi bir ustanın dökeceği lokma birinci sınıf malzemeden oluşmuş yavan bir nesne olabilmektedir.

Karşıyaka lokma döken firmalarda bu iki özelliğin bir arada bulunması zorunludur. Bu özelliklerden birisi olmadığı takdirde iyi bir lokmacı olması söz konusu değildir. Bir de temizlik konusu var ki değinmeden geçemeyeceğiz. Birçok firmanın es geçtiği bu konu çok önemlidir. Yiyecek ve içecek sektörünün bir numaralı kuralı temiz olmaktır. Çıplak gözle dahi gözlemleyebileceğiniz bu kritere dikkat etmekte fayda vardır.

karşıyaka lokmacısı