Kadayıf tarifi her yönü ile

Kadayıf yaparken herkesin yakındığı bir durum şerbetin kıvamını tutturamadığıdır. Esasında oran son derece kolaydır. Bire bir ölçü aklınızda rahatlıkla kalabilir. Bir kilo kadayıfa bir kilo şeker ve bir kilo su en doğru sonucu vermektedir.  Birazda limon kattığınız zaman işte size ideal şerbet oranı.  Şerbeti ne zaman vereceğim sorusu da oldukça önemlidir. Bunda da aynı baklavada olduğu gibi ya hamur sıcak iken şerbetin soğuk olması ya da şerbetin sıcak iken hamurun soğuk olması esastır. Her ikisi de sıcak veya her ikisi de soğuk olmamalıdır.

Bir de dikkat etmeniz gereken kadayıfın boyutunu ayarlamaktır. Bunun için de birazcık sabır ve bir bıçak işinizi görecektir. Bıçakla ince ince yaklaşık 1 cm lik boyutlarda kesmeniz işe yarayacaktır.

Kullanılan Malzemeler:

1000 gr çiğ tel kadayıf
2 su bardağı erimiş tereyağı
4 yemek kaşığı normal tereyağ
En az 300 gr ceviz içi daha fazla da olabilir. İsteğe bağlı
Şerbeti  için:
1000 gr toz şeker
1000 ml su
Yarım limon suyu

Kadayıf tatlısı hazırlanışı

Tel kadayıfı yukarda da söylediğimiz gibi bıçak ile incecik kıyın iyice ufalandığından emin olduğunuzda kıyma işlemini bitirebilirsiniz. Ceviz içlerini ister bıçak ile isterseniz havanda döverek ufaltın. Fırın tepsinizi tereyağı ile güzelce yağlayın.

Önceden hazırlamış olduğunuz kadayıfın yarısını tepsiye koyun iyice bastırın silindir şeklindeki bir aleti yardımcı olarak kullanabilirsiniz veya tepsinizin bir boy küçüğünü ters çevirerek te bastırabilirsiniz. Kadayıfın üzerine cevizi güzelce her tarafına eşit bir şekilde dökün. Üzerine kalan kadayıfı tereyağına bulayarak koyun ve gene sıkıca bastırın. Üzerine tereyağ parçacıklarını eşit bir şekilde bırakın.
200 derece önceden ısıtmış olduğunuz fırına verin.

Fırınınızın pişirme performansı farklı olabileceği için üzeri kızarınca fırından çıkartın. Aynı boy bir tepsi yardımı ile ters yüz edin ve kısa bir süre daha ki bu süre gene üzeri kızarıncaya kadardır.
Fırından tepsiyi çıkartıp bir köşede birkaç dakika dinlendirin. Önceden hazırlamış olduğunuzu soğuk şerbeti üzerine dökün ve şerbeti iyice çekene kadar bekleyin. Artık kadayıfınız servise hazırdır. İstediğiniz şekilde keserek servis edebilirsiniz.

Şerbeti hazırlamak için de şeker ve suyu tencereye boşaltın. Bir süre kaynattıktan sonra üzerine limon suyu ekleyin. Kıvam alıncaya kadar orta ateşte onbeş dakika kadar kaynamasını sağlayın. Kıvam alan şerbeti ocaktan alıp soğumasını bekleyin.

kadayıf tatlısı tarifi

Bir cevap yazın