Kabak tatlısı tarifi’nin malzemeleri

1 kg  balkabağı
2 su bardağı toz şeker
İsteğe bağlı 4 adet çubuk tarçın
İsteğe bağlı birkaç adet  karanfil
Servis süslemesi için
İri kıyılmış ceviz (bir su bardağı)
İsteğe bağlı olarak Tahin
İsteğe bağlı olarak fındık , antep fıstığı, Hindistan cevizi kullanılması mümkündür.

Kabak Tatlısı Yapılışı

Önce kabağımızı 3-4 santim eninde dikine kesiyoruz. Daha sonra keskin bir bıçak yardımı ile kabuğunu güzelce soyuyoruz. Yaklaşık olarak 5-6 cm uzunluğunda dilimlere ayırıyoruz. Kabakları pişireceğimiz tencereye arada boşluk kalmamasına özen gösterecek şekilde yerleştiriyoruz. Üzerine toz şekeri her tarafa eşit bir şekilde döküyoruz.

Çubuk tarçın ve karanfillerimizi de tencerenin içine atıyoruz. Tencerenin ağzını kapatıp buzdolabında bir gece bekletiyoruz. Bir gün bekleyen kabağımızı ocağa yerleştirip önce yüksek ateşte kabak kaynamaya başlayınca kısık ateşte ağzı kapalı bir şekilde pişiriyoruz. Kabağımız güzelce yumuşayıncaya pişiriyoruz kadar ki bu genelde yarım saatlik bir süreyi bulmaktadır. Kabağımız yumuşadığı zaman şerbetinin kıvam alması için bir beş dakika ağzı açık bir şekilde kaynamaya devam ettiriyoruz. Fırının altını kapatıp soğumaya bırakıyoruz.

Kabak tarifimizin son aşaması olan servis kısmında da ben tahin ve cevizle süslüyorum. Dilerseniz Hindistan cevizi, fındık yada antep fıstığı ile de süslemeniz mümkündür. Sevdiklerinizle beraber afiyet olsun. Bu yazımızda kabak tatlısı tarifi ile huzurlarınızda yer aldık. Bir başka tarifte görüşmek üzere hoşça kalın.

kabak tatlısı tarifi

Bir cevap yazın