İzmir Saray Lokma

İzmir Saray Lokma Farkı

İzmir saray lokma tatlısının farkı nedir? Lokma şekil olarak genelde iki çeşit üretilir demiştik normal içi boş halka şeklinde ve küresel şekildedir. Küresel şekilde olanın halk arasında bilinen ismi İzmir saray lokma tatlısıdır. Bir söylenceye göre küresel şekilde olanı ilk kez Osmanlı hanedan saray mutfağında yapılmış ve daha sonra oldukça basit malzemelerden yapılması sebebi ile halk arasında oldukça tutulmuş ve saray lokması diye tanımlanmıştır. Gerek sarayda gerekse de halk içinde tarçınla süslenerek tüketilmiştir. Daha öncede söylediğimiz gibi diğeri ile sadece şekilse bir ayrım olup aynı malzemelerin bir araya gelmesi ile üretilmektedir.

Genelde sakin yerlerde İzmir lokma tercih edilmektedir. Yoğun ve pratiklik gerektiren yerlerde de saray lokma tercih edilir. Saray lokması yapımı basit gibi görünse de esasında oldukça hüner isteyen bir iştir.  Gerek hamurun kıvamının tutturulması gerekse düzgün bir küre şekli verilmesi oldukça zordur. Son zamanlarda üretimin pek çok alanında olduğu gibi burada da makineleşme hızlı bir şekilde etkisini göstermekte ve artık ustalar sadece hamurun kıvamını ayarlamakta geri kalan her şeyi makineler yapmaktadırlar.

İzmir saray lokma nerede yenir

Lokma tatlısının İzmir ile özdeşleşmeye başladığını söylemiştik. Bunda birinci etken bol miktarda yapılıp ücretsiz bir şekilde dağıtılması belirleyici bir etken olmaktadır. İzmir’de lokma tatlısı satan çok az yer vardır. Çünkü her hangi bir köşe başında ya da bir sokakta İzmir saray lokma dağıtan bir hayırsever görmeniz oldukça yüksek bir olasılıktır. İzmir insanının bu paylaşım sever karakterini kentin her yanında görmeniz olasıdır.

İzmir saray lokması her çeşit davette, sünnette, anma günlerinde, iş yeri açılışında ayrım yapılmaksızın herkese ücretiz dağıtılan çok lezzetli geleneksel bir tatlıdır. Bu geleneğin yaşatılması ve sonraki kuşaklara da kalması için en iyi lokma ustalarını sizin için bir araya getirdik. Birbirinden deneyimli lokma dökmenin bütün inceliklerine hakim, sağlıklı ekonomik fiyatlı bir firma bulabileceğiniz sayfalarımızdan gönlünüzce faydalanmanızı dileriz.

İzmir saray lokma