İzmir Saray Lokma

İzmir saray lokmaİzmir saray lokma tatlısının farkı nedir? Lokma şekil olarak genelde iki çeşit üretilir demiştik normal içi boş halka şeklinde ve küresel şekildedir. Küresel şekilde olanın halk arasında bilinen ismi İzmir saray lokma tatlısıdır. Bir söylenceye göre küresel şekilde olanı ilk kez Osmanlı hanedan saray mutfağında yapılmış ve daha sonra oldukça basit malzemelerden yapılması sebebi ile halk arasında oldukça tutulmuş ve saray lokması diye tanımlanmıştır. Gerek sarayda gerekse de halk içinde tarçınla süslenerek tüketilmiştir. Daha öncede söylediğimiz gibi diğeri ile sadece şekilse bir ayrım olup aynı malzemelerin bir araya gelmesi ile üretilmektedir.

Genelde sakin yerlerde İzmir lokma tercih edilmektedir. Yoğun ve pratiklik gerektiren yerlerde de saray lokma tercih edilir. Saray lokması yapımı basit gibi görünse de esasında oldukça hüner isteyen bir iştir.  Gerek hamurun kıvamının tutturulması gerekse düzgün bir küre şekli verilmesi oldukça zordur. Son zamanlarda üretimin pek çok alanında olduğu gibi burada da makineleşme hızlı bir şekilde etkisini göstermekte ve artık ustalar sadece hamurun kıvamını ayarlamakta geri kalan her şeyi makineler yapmaktadırlar.

İzmir Saray Lokma Farkı

Lokma tatlısının İzmir ile özdeşleşmeye başladığını söylemiştik. Bunda birinci etken bol miktarda yapılıp ücretsiz bir şekilde dağıtılması belirleyici bir etken olmaktadır. İzmir’de lokma tatlısı satan çok az yer vardır. Çünkü her hangi bir köşe başında ya da bir sokakta İzmir saray lokma dağıtan bir hayırsever görmeniz oldukça yüksek bir olasılıktır. İzmir insanının bu paylaşım sever karakterini kentin her yanında görmeniz olasıdır.

İzmir saray lokması her çeşit davette, sünnette, anma günlerinde, iş yeri açılışında ayrım yapılmaksızın herkese ücretiz dağıtılan çok lezzetli geleneksel bir tatlıdır. Bu geleneğin yaşatılması ve sonraki kuşaklara da kalması için en iyi lokma ustalarını sizin için bir araya getirdik. Birbirinden deneyimli lokma dökmenin bütün inceliklerine hakim, sağlıklı ekonomik fiyatlı bir firma bulabileceğiniz sayfalarımızdan gönlünüzce faydalanmanızı dileriz.

Saray Lokmacısı

İzmir saray lokmaSaray lokma tatlısı adı üstünde saraydan çıkmıştır. Ama artık tüm Anadolu’nun hatta orta doğunun gönlüne taht kurmuş bir tatlıdır. Muhteşem lezzeti, insanları kaynaştırması ile bir benzerinin olmadığı bir tatlıdır. Bunan yüzyıl önce saray mutfağına ait olan bu tatlı artık işinin ehli ustalar tarafından yapılmaktadır.

Saray lokma yapımında ustanın önemi çok büyüktür. Eskiden elle şekil verilen bu tatlı günümüzde otomatik makineler tarafından yapılmaktadır. Elbette bu ustanın işini kolaylaştırmaktadır. Fakat makine hiçbir zaman bir ustanın yerine geçemez.

Her ne kadar işi makinenin yaptığını düşünüp saray lokmacısı olmaya kalkan insanlar var ise de işin içine girince hiçte öyle olmadığını anlamaktadırlar. Bir bakarsınız yağın ısısını ayarlayamamış ve biranda lokmalar yanmaya başlamıştır. Bir bakarsınız şerbetin kıvamını tutturamamış tatsız tuzsuz bir şey ikram edilir.

İzmir saray lokma nerede yenir

Saray lokmayı hiçbir pastanede, tatlıcıda bulmanız söz konusu değildir. Bu tatlıyı İzmir’de sokaklarda, caddelerde, camii önlerinde bedavaya bulmanız söz konusudur. İzmir’de lokmayı her yerde yiyebilirsiniz ama canınız çektiğinde değil. Ancak bir lokma dağıtımına rast gelirseniz yemeniz söz konusudur.

Eğer bir lokma dağıtımına denk gelirseniz yapmanız gereken sıraya girmek, bir tabak lokma alıp ne için dağıtılıyorsa onun için bir dua etmek ve teşekkür ettikten sonra yolunuza devam etmektir. Bunun içinde herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Saray Lokma Firması

Saray lokma dağıtımı yapan belki de binlerce firma bulunmaktadır. Bunlardan hangisini seçecek ve onunla çalışacaksınız. İnternet üzerinde bir araştırma yaptığınızda belkide karşınıza en çok saray lokmacıları çıkmaktadır. Yapılması gereken ilk iş firmanın referanslarını sorgulamaktır. Firmanın referansları size firma hakkında en iyi bilgiyi verecektir.

Yapılması gereken bir diğer işlemde firmanın hangi ürünleri kullandığını, sağlıklı bir imalat yapıp yapmadığını öğrenemeye çalışmaktır. Bunun içinde firma dağıtım esnasında size açık bir şekilde denetime buyur etmelidir.

Biz yıllardan beri saray lokmacısı olarak bütün denetimlere açık olduğumuzu belirtiyoruz. Sizde eğer güvenebileceğiniz bir firma arıyor iseniz İzmir lokma iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

İzmir saray lokma