İzmir Lokmacı

İzmir lokmacıLokma tatlısını profesyonel bir şekilde üreten ve dağıtılmasını sağlayan kişi veya ustaya İzmir lokmacı denir. Çeşitli bölgelerimizde değişik bir şekilde üretilen lokma tatlısı İzmir ve çevresinde çok sık dağıtılmaya başlanmıştır. Bunun sonucunda bir takım pastacılar ve ya tatlıcılar lokmanın dağıtılacağı yerde üretim yapmaya başlamış ve sıcak sıcak lokma dağıtımı yapmışlardır. Bu işi yapan insanlara da lokmacı denmiştir.

Lokma tarihi çok eskidir demiştik peki eskiden lokma tatlısı yapımı ve dağıtımı nasıl olmaktadır derseniz; Hane halkından bir kişi lokmayı yapıyor ve hep beraber dağıtıyorlardı. Günümüzde ise hane halkından bir kişi sadece lokma dağıtımını organize etmektedir. Geri kalan her şeyi ise belli bir ücret karşılığında lokmacı dediğimiz insanlar yapmaktadırlar. İzmir lokmacı dediğimiz insanlarda artık eskisi gibi elleri ile dökmemekte bu işi yapan makinelere bırakmaktalardır. Lokma ustası sadece malzemelerin kalitesi ve hamurun ölçülerini kontrol etmekte böylece istenilen kıvamı sağlamaktadır.

İzmir’in her neresinde ve her ne zamanında hangi çeşit lokma dökülmesini istiyorsanız buradaki firmalardan birisi mutlaka işinizi görecektir. Birbirinden profesyonel uzman ekipleri ile son derece sağlığa uygun bir tarzda evinizin önünde ve ya bahçesinde, düğün salonlarında, iş yerinizin önünde ve ya istediğiniz sokakta size en uygun İzmir lokmacı bulabileceğiniz yegane adres burasıdır. Birbirinden değerli referansları ile oldukça lezzetli İzmir lokma dağıtmanız ve hayır işlemeye başlamanız için buradaki numaralardan birisini aramanız yeterlidir.

İzmir lokmacı firmasının da artık bir internet sitesinin olması oldukça sevindirici bir gelişmedir. Bütün firmaları araştırıp en iyiyi bulabileceğiniz bir ortam oluşmaktadır. Sağlıklı ve kaliteli üretim yapanların kendilerini gösterme şansını bulabilmesi güzel bir durumdur.  Gönül rahatlığı ile lokma döktüreceğiniz tek adres burasıdır.

Eski zaman İzmir lokmacı ustaları

İzmir saray lokmaEski zaman lokmacı ustalarının işi oldukça zordu. Bir yere eşyaları taşıyıp orada üretim yapmak. Bir dağıtıcı ağına sahip olmadan direk satış gibi bir şeydi. Bazı sektörlerde dağıtıcılar, ürünlerini toptan bir şekilde birisine satarlar. Lokmada da bu toptancı hayır sahibi kişidir. Burada hayır sahibi aldığı ürünü üzerine kar koyarak satmaz. Hiçbir ücret almadan olduğu gibi hayrına dağıtır.

Eskiden lokmacı ustalarının satış kanalları oldukça kısıtlı idi. Çevresinde tanıdıkları, lokma döktüğü yerler birinci elden yardımcı olurlardı. Fakat günümüzde satış kanalları birçok değişik alternatifler sunmaktadır. Televizyona çıkabilirsiniz, internetten reklam verebilirsiniz. Bir takım aracı insanlar vasıtası ile çalışabilirsiniz. Eğer doğru aracılar ile çalışırsanız hiç kimsenin ulaşmadığı yerlerde lokma dökümü yapmanız olasıdır.

Doğrudan Lokma Pazarlaması

Doğrudan bir lokma satışı günümüzde artık pek söz konusu değildir. Öyle ustalar araçlarına binip te sağda solda birkaç tabak lokma satışı yapacağım diye uğraşmazlar. Böylesi bir lokma şirketi birkaç ay içerisinde iflas eder. Çünkü satılan lokmanın getirisi ne personel nede hammadde giderlerini karşılayamaz. Bağımsız satış organizasyonları da denilen hayır için lokma dağıtımı en uygun çözümdür. Her sektörün kendine has bir dili vardır ve bir sektörde toptancı denilen kişi ya da kuruluşlar mutlaka bulunur. Burada toptancı ise bir hayır sahibi ile anlaşılır. Nerede ve kaç kişilik bir dağıtım istiyor ise o kadarlık satış yapılmış olunur.

Bağımsız bir lokma ustası, kendini bir bölgede ifade etmeye çalışır. Bornova lokmacısı, Buca lokmacısı gibi kendini bir bölgeye adamıştır. Buraya göre bir uzmanlık geliştirirler. Oysa bu çok yanlış bir yaklaşımdır. Çünkü lokma dağıtımının temeli aynı olup sadece dağıtılan yerdeki kişilerin bir takım özellikleri farklılık gösterir. Ürün üzerinde ufak tefek değişiklikler yapılması mümkündür. Elbette bu dağıtım yerindeki hayır sahibinin isteğine göre şekillenmektedir.

Doğrudan lokma satışı yapan ustalar eğer bir ustanın yanında eğitim almamışlar ise amatör olarak işe başlarlar. Meslek hayatlarının başında birçok hataya adlarını yazdırırlar. İzmir lokma ustaları ise çıraklıktan geldikleri için bu tür hataları yapmazlar. Nerede nasıl bir lokma döküleceğini, hamurun kıvamını çok iyi bilirler.

Lokma Ustasının Önemi

Yöresel, bölgesel ya da ulusal düzeyde lokma ustası olmak deneyimle mümkündür. Lokma ustası işinin en başından itibaren Lokmacılığın bütün aşamalarını bizzat yaşamış bir insandır. Malzeme alımından tutun da hamuru yapmaya ya da müşteri ilişkilerine kadar sektörde pişmiş insanlardan oluşmalıdır. Her ne kadar son zamanlarda doğrudan lokma satışı yapan ustalarda bu özellik olmasa da genel kural budur. Zaten doğrudan lokma satışı yapan işletmelerin geçici olmasında ki en büyük etkenlerden biriside budur.

Bazı lokma firmaları büyüyüp ek usta alarak araç sayılarını artırma yoluna gitmektedirler. İlk başlarda esas ustanın eğitiminden geçen çıraklar oldukça iyi işler çıkarmaktadır. Fakat daha sonra işe alımlarda deneyim asgari seviyelere inmekte buda firmanın yapmış olduğu işin kalitesinin düşüşüne yol açmaktadır. Bu tür firmalarda gözlenen bir diğer olumsuzluk ise lokma ustalarının kendi hesaplarına çalışmak için firmanın kullandığı malzemelerin dışına çıkarak kayıt dışı üretim yapmalarıdır. Buda firma için bir diğer olumsuz durumdur.

izmir lokmacı