İzmir Helva Dökümü

İzmir Helva Dökümü Nereden Kaynaklanmaktadır

İzmir helva dökümü tarihi çok eskilere dayanan bir geleneğin bugüne kadar uzanmasıdır. Helva kelimesinin kökenine baktığımızda Arapçadan tatlı güzel anlamındaki halwa kelimesinin bizdeki evrimleşmiş hali olduğunu görürüz. Kelime anlamından da anlaşılacağı üzere helva Ortadoğu Arap yarımadasından yayılmış bir tatlı çeşididir. Geldiği her ülkede ufak tefek değişiklikler gösterse de temelde aynı kalmıştır. Ana malzeme olarak un, yağ, şeker, süt ve de irmik kullanılmaktadır.

Ülkemizde irmik ve un helvası başta olmak üzere pek çok çeşidi yapılmakta ve bulunmaktadır. Bunun yanı sıra çeşitli malzemeler eklenerek değişik isimlerde anılan tatlılarda vardır. Örnek vermek gerekirse portakallı irmik helvası, sütlü un helvası, ahi helvası, sütlü irmik tatlısı gibi pek çok çeşidi bulunmaktadır.

Ülkemiz geleneklerinde önemli bir yeri olan irmik tatlısı dağıtmanın günümüzde bizim gibi firmalar tarafından son derece profesyonel, temiz ve pratik olarak dağıtımı yapılmaktadır. Müşterinin isteğine göre belirlenen miktarda çok uygun fiyatlarla İzmir helva dökümü yapmaktayız. Sadece İzmir’de değil çevre il ve ilçelerde de lokma ve helva dağıtımı yapmaktayız.

Hangi nedenden ve nerede olursa olsun bize belirttiğiniz yer ve zamanda son derece kaliteli malzemeler ile sağlık bakanlığının kriterlerine uygun bir şekilde helva dağıtımı yapmaktayız. Bir işyeri açılışı olsun, bir sünnet düğünü olsun bizim için kalite açısından hiçbir fark olamamaktadır. Tek farklılık üretilen ve dağıtılan miktarda olmaktadır. Son dönemde sıkça görülen şeker yerine şeker şurubu kullanılmasını firmamız doğal bulmamasından dolayı kullanmamakta daha pahalı olmasına rağmen doğal şeker üretimlerini tercih etmektedir.

Çeşitli ülkelerde değişik çeşitlerine rastlanılan helvanın bölgemizde tahinle yapılan çeşitlerine rastlanmaktadır. Diğer ülkelerde belirli günlerde yapılıp dağıtılması hakkında pek fazla bilgimiz yok ama bizde belirli günlerde helva yapılıp dağıtılması eski bir gelenektir. İslam’ın da etkisi ile bazı dini günlerde de İzmir helva dökümü yapılmaktadır.

Eğer helvanın dışında başka alternatifler arıyorsanız İzmir pilav dağıtımı faaliyeti tam size göredir.

İzmir helva dökümü