İzmir Helva Dökümü

İzmir helva dökümü tarihi çok eskilere dayanan bir geleneğin bugüne kadar uzanmasıdır. Helva kelimesinin kökenine baktığımızda Arapçadan tatlı güzel anlamındaki halwa kelimesinin bizdeki evrimleşmiş hali olduğunu görürüz. Kelime anlamından da anlaşılacağı üzere helva Ortadoğu Arap yarımadasından yayılmış bir tatlı çeşididir. Geldiği her ülkede ufak tefek değişiklikler gösterse de temelde aynı kalmıştır. Ana malzeme olarak un, yağ, şeker, süt ve de irmik kullanılmaktadır.

Ülkemizde irmik ve un helvası başta olmak üzere pek çok çeşidi yapılmakta ve bulunmaktadır. Bunun yanı sıra çeşitli malzemeler eklenerek değişik isimlerde anılan tatlılarda vardır. Örnek vermek gerekirse portakallı irmik helvası, sütlü un helvası, ahi helvası, sütlü irmik tatlısı gibi pek çok çeşidi bulunmaktadır.izmir helva dökümü

Sağlıklı İzmir Helva Dökümü

Ülkemiz geleneklerinde önemli bir yeri olan irmik tatlısı dağıtmanın günümüzde bizim gibi firmalar tarafından son derece profesyonel, temiz ve pratik olarak dağıtımı yapılmaktadır. Müşterinin isteğine göre belirlenen miktarda çok uygun fiyatlarla İzmir helva dökümü yapmaktayız. Sadece İzmir’de değil çevre il ve ilçelerde de lokma ve helva dağıtımı yapmaktayız.

Hangi nedenden ve nerede olursa olsun bize belirttiğiniz yer ve zamanda son derece kaliteli malzemeler ile sağlık bakanlığının kriterlerine uygun bir şekilde helva dağıtımı yapmaktayız. Bir işyeri açılışı olsun, bir sünnet düğünü olsun bizim için kalite açısından hiçbir fark olamamaktadır. Tek farklılık üretilen ve dağıtılan miktarda olmaktadır. Son dönemde sıkça görülen şeker yerine şeker şurubu kullanılmasını firmamız doğal bulmamasından dolayı kullanmamakta daha pahalı olmasına rağmen doğal şeker üretimlerini tercih etmektedir.

Helvanın Başka Ülkelerdeki Uygulaması

Çeşitli ülkelerde değişik çeşitlerine rastlanılan helvanın bölgemizde tahinle yapılan çeşitlerine rastlanmaktadır. Diğer ülkelerde belirli günlerde yapılıp dağıtılması hakkında pek fazla bilgimiz yok ama bizde belirli günlerde helva yapılıp dağıtılması eski bir gelenektir. İslam’ın da etkisi ile bazı dini günlerde de İzmir helva dökümü yapılmaktadır.

Özellikle arap yarımadasında helva tatlısının yapımına sıkça rastlanmaktadır. Bu bölgede gerek karşılıklı etkileşim sonucu gerekse de yakın kültürler nedeni ile helva yapımı ve dağıtımına rastlanmaktadır. Hemen hemen ülkemizdeki yapılışın aynısına rastlamaktayız. İzmir lokma dağıtımı da bu ülkelerin ilgisini çekmiş olup buralara da lokma makinalarının satışının olduğunu biliyoruz.

Helva Niçin Dağıtılır

Helva dağıtımı daha çok bir cenaze evinde yapılıp dağıtılmaktadır. Cenaze evine gelen kişilerin ağzının tatlanması, öleni iyi bir şekilde anması düşünülmüştür. Cenaze yerinde helvayı yiyen kişi ölenin arkasından bir dua eder. Böylece onu son yolculuğuna güzel bir şekilde uğurladığına inanılmaktadır.

Lokma araçlarının gelişmesi ile birlikte helva dağıtımı da oldukça pratik bir hal almıştır. İnsanlar da artık sadece cenazelerde değil başka nedenlerle de helva dağıtımı yaptırmaya başlamışlardır. Bu nedenlerin başında yeni bir işyeri açılışı gelmektedir. İnsanlar yeni bir işyerinin ortak dualarla birlikte yola çıkmasının daha hayırlı olduğuna inanmaktadırlar.

Helvanın Alternatifi Nedir

Eğer helvanın dışında başka alternatifler arıyorsanız İzmir pilav dağıtımı faaliyeti tam size göredir. Lokma dağıtımı da helvanın alternatifi olabilmektedir. Her ikisinde de amaç insanların karnına bir şey koyarken karşılığında bir gönül duası almaktır. İster helva, ister lokma isterseniz de pilav dağıtımı yaptırmak istediğinizde düzgün bir firmanın önemi büyüktür.

Helvanın dışında başka bir şey dağıtmayı düşündüğünüzde karar vermeniz gereken daha ucuz mu oldun yoksa daha maliyetli bir seçenek mi düşündüğünüzdür. Eğer daha ucuz bir çözüm arıyor iseniz lokma dağıtımı uygun olmaktadır. Eğer daha maliyetli ve gösterişli bir şey düşünüyorsanız pilav dağıtımı da oldukça uygun bir seçenektir.

Hayır İçin Helva Dağıtımı

Hayır için helva dağıtmak isteyen vatandaşlarımız nasıl bir hizmet alacaklarını pek bilmemektedirler. Genelde bize gelen soruların başında malzemeyi siz mi yoksa biz mi alacağız. Tabaklara servisi kim yapacak gibi sorular gelmektedir. Hayır için helva dağıtımında baştan konuşulan dağıtım şekli ne ise o uygulanır.

Helvanın bütün malzemelerinin tedariki ve yapımı bize aittir. Dağıtımı da bize ait olmakla birlikte bazı hayırsever vatandaşlarımız kendi elleri ile dağıtım yapmak istemektedirler. Bu sizin tercihinize kalmış bir şey olup böyle bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Sizde güzel ve sağlıklı bir helva dağıtımı yaptırmak istiyorsanız İzmir lokma iletişim sayfamızdan bizimle temasa geçiniz.

İzmir helva dökümü