İrmik helvası tarifi için gerekenler

•    1,5 su bardağı irmik unu
•    100 gr tereyağı
•    Yarım çay bardağı çam fıstık.
Şerbeti İçin:
•    1,5 su bardağı su,
•    1,5 su bardağı süt,
•    1,5 su bardağı toz şeker,
•    İsteğe bağlı olarak 1 çay bardağı pekmez

İrmik helvası hazırlanışı

İrmik helvası yapmak için öncelikle şerbetimizi hazırlamaya başlayalım. Bunun için küçük bir tencerede 1,5 su bardağı şekerimizin tamamını ve suyumuzu kaynatalım. Başka bir tencerede de sütümüzü kaynamaya bırakalım.

Başka bir tencerede de tereyağını eritmeye başlayalım. Yağımız ısınmaya başladığında çam fıstıklarını atalım. Çam fıstığı yerine ceviz, antep fıstığı gibi çerezler de kullanabilirsiniz. Ben sade olarak seviyorum diyorsanız bu aşamayı atlayıp irmiği ekleyebilirsiniz. Orta dereceli ateşte irmiği bir müddet arada karıştırarak kavuralım. Rengi farklılaşmaya başlayana kadar kavurma işlemine devam edelim.

Kavrulmuş irmiğe önce şerbeti arkasından da sıcak sütü azar azar ilave edelim. Bu noktada dikkat etmeniz gereken kavrulmuş irmiğe sıcak suyu koyduğunuz anda sıçrama olacaktır. Suyu döker dökmez hemen tencerenin kapağını kapatarak sıçramanın size ve çevrenize zarar vermesini engelleyebilirsiniz. Sonra ocağın altını kısarak irmik suyunu çekene kadar arada bir karıştırarak pişirelim. Helva kıvamına geldiğinde ocağın üzerinden alalım tencerenin kapağını kapatarak demlenmesini sağlayalım. Daha sonra servis kâselerine koyarak sevdiklerinize ikram edebilirsiniz.

İrmik, yağ ve şeker ana malzemelerinden yapılan İrmik helvası tarifini sizlerle paylaştık. Geleneksek Anadolu tatlıları arasında ön sıralarda yer alan bir tatlıdır. Genellikle sıcak sıcak servis edilerek tüketilmesi onu çay saatlerinin, gençler arsındaki tavla partilerinin ve çeşitli dost buluşmalarının vazgeçilmezi yapmaktadır.

irmik helvası tarifi

Bir cevap yazın