Gaziemir Lokmacısı

Gaziemir lokmacısı olmak neden çok zordur? İzmir denilince akla ilk gelen yer Konak saat kulesi olup, yiyecek anlamında da İzmir lokma tatlısı ilk akla gelendir. Bu konu yakından incelendiğinde İzmir halkının bu yiyeceği ne kadar sevdiğinin yanı sıra çok eskilere dayanan bir geçmişi olduğu da görülmektedir. Osmanlı ve hatta daha öncesinde tüketilen bir yiyeceğin günümüze kadar hiç değişmeden gelmesi oldukça takdire şayan bir durumdur. Her ne kadar günümüzde farklı sunumları olsa da genelde eskiden yapıldığı ve sunulduğu gibi tüketilmektedir.

Gaziemir lokma tatlısı yapımı basit olmasına karşın evlerin mutfaklarında pek üretilmemektedir. Bununda sebebi lokma tatlısı yemeklerden sonra tüketilen bir yiyecek değildir. İzmir lokma tatlısı daha çok insanların birbiri ile paylaşımlarında kullanılan önemli bir araç işlevi görmektedir. Bunun yanı sıra hamurunun yoğrulması ve kıvamının tutturulması da hiç te kolay değildir. Bu yüzden de evlerde yapımı pek tercih edilmemekte daha çok bu işi yapan profesyonel firmalara bırakılmaktadır.

Profesyonel Gaziemir lokmacısı

Profesyonel Gaziemir lokmacısı ise teknolojideki gelişmelerden yararlanıp hamuru dökme işini yapan makinalara bırakmış kendisi sadece hamurun kıvamını ayarlamakta ve hamuru kızartma işini kendisi yapmaktadır. Yağın sıcaklığı, miktarı ve kalitesini iyi bilmekte ve hamurun ne kadar bir sürede piştiğini artık ezberlemiş bulunmaktadır.

Ama eğer illa da ben evde yapıp dağıtacağım diyorsanız da bu size kalmış bir seçenek olup sadece şunu hatırlatmak isteriz. İzmir lokma tatlısını döken firmalar son derece uygun rakamlarla bu işi yapmaktadırlar.

Gaziemir lokmacısı sağlıklı, lezzetli ve ekonomik fiyata lokma dökmektedirler. İzmir lokma dökümünde bu üç kritere dikkat etmek gereklidir. Lokmanın sağlıklı olması, lokmanın leziz olması ve fiyatının uygunluğu bütün bu koşulları sağlayan firmalar ile çalışmanızda bir sakınca yoktur. Her geçen gün onlarca lokma firmasının işletmeye başladığı düşünüldüğünde İzmir lokma tatlısının hiç te yabana atılmayacak bir sektör olduğu görülmektedir. Bu yüzden de lokma firması seçimi her geçen gün zorlaşmaktadır.

gaziemir lokmacısı