Bornova Lokmacısı

Lokma tatlısı özünde çok basit bir tatlı olup yapması oldukça maharet isteyen bir tatlı çeşididir. Bu tatlıyı iyi bir şekilde yapan Bornova lokmacısı bulabilmek ise bazen oldukça zor olabilmektedir. Bu sitenin amacı ise en iyi lokma ustasını vatandaşla buluşturmaya çalışmaktadır. Ülkemizde başta İzmir olmak üzere lokma dökümü yapan firma sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu kadar firma içerisinden hangi firmayı seçmesi gerektiğinin kriterlerini oluşturmaya çalışacağız.

Kimler Bornova lokmacısı olabilir

Bornova lokmacısı dendiğinde Bornova’da bir dükkanı veya işyeri olan lokmacı anlaşılmamalıdır. Daha çok müşterinin ayağına hizmet verildiği düşünüldüğünde Bornova’nın her köşesinde lokma dökümü yapan firma anlaşılmalıdır. İzmir’de her vatandaşın bilmiş olduğu gibi lokmacı nerede dağıtım yapılacaksa malzeme, alet ve edevatlarını oraya götürerek hamurunu yapıp, lokmasını pişirmekte ve daha sonrasında şerbetini ekleyerek servisini yapmaktadır. Bu şekilde yapılan lokma sıcak olarak vatandaşla bulunmaktadır.

Belirli bir kalite standardına ulaşmış firmayı Bornova lokmacısı  arasına kabul etmekteyiz. Belirli kaliteyi yakalamanın yolu belirli kalitede yağ, un ve şeker kullanımından geçmektedir. Kaliteli ve sağlıklı lokma üretmenin birinci ön koşulu budur. İkinci şartı da iyi bir usta olmanızdır. Bunlardan birinden biri eksik olduğu takdirde lokmanızın tadı tuzu olmayacaktır.

İyi bir usta olabilirsiniz ama kullandığınız malzeme kalitesizse bütün hünerlerinizi gösterseniz dahi çok iyi bir lokma üretemeyeceksinizdir. Tersi durumda da aynı şey geçerlidir. Yani birinci sınıf malzeme kullansanız da eğer ne yapacağınızı bilmiyorsanız üretmiş olduğunuz tatlıdan kimse bir tat alamayacaktır.

Bornova lokmacısı dendiğinde bu iki koşulun da sağlanmış olduğundan emin olabilirsiniz. Bu koşullardan birisi yerine getirilmediği takdirde burada adı dahi okunmamaktadır. Bizim sayfalarımızda yer alan Bornovalıların istek ve şikayetlerini ciddiye alan firmadan oluşmaktadır.

bornova lokmacısı