Balçova Lokmacısı

Balçova lokmacısı son zamanlardaki dağıtım sayısı açısından adeta bir rekor kırmıştır. Bunun sebebi ülkedeki değişimler olduğu gibi lokma firmalarındaki artış ve reklamların da etkisi büyüktür. İzmir lokmacısı sayısındaki artış da buna paralel bir şekilde gelişme göstermiştir. Bu niceliksel artış beraberinde niteliksel artışı getirmemiştir. Bunun sebeplerini araştırmak önemlidir. Çünkü lokma döktürmek isteyen insanlarımız nasıl bir lokma firması ile karşı karşıya olduklarının farkına varmaları gerekmektedir.

Balçova lokmacısı sayısındaki artışın bir numaralı sebebi bu alanda önemli bir arzın oluşması ve var olan firmaların bu arzı karşılayamaması sonucunda yeni firmaların bu boşluğu değerlendirmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Peki, bu yeni gelen firmalar ne derecede bu işe hâkim olup İzmir lokma dökümün gereklerini yerine getirmektedir.

Esas sorulması gereken soru budur. Son zamanlarda ortaya çıkan firmaların birçoğu ne yazık ki lokma dökümü hakkında en ufak bir fikre sahip değildirler. Bir şekilde hasbel kader bu işe giren firmalar İzmir lokma dökümünde gelişen teknolojinin nimetlerinden faydalanarak lokmacı olduklarını sanmaktadırlar.

Bu tip firmalar sadece bir hamur yaparak Balçova lokmacısı olmaya yetecek bilgiye sahip olduklarını sanıp özünde bu işten hiçte anlamadıklarını ortaya koymaktadırlar. Çünkü lokma hamuru un, su ve mayanın alelade bir araya gelmesi demek değildir. Hamurun kıvamı, sertliği, pişme özellikleri gibi kriterlerinin olması gereklidir. Bunu da ancak İzmir lokma işine yıllarını vermiş insanların yapabileceği bir meziyettir.

Balçova lokmacısı ararken dikkat edilecekler

Bu durumda iyi bir Balçova lokmacısı firması nasıl bulunacak lokma döktürmek isteyen vatandaşlarımız neye göre lokma firması seçeceklerdir. Bunun en kısa cevabı lokma firmasının referanslarında yatmaktadır. Firma referans verebiliyor ise bu şu anlama gelmekte benim yaptığım işler ortadadır ve buralara sorabilirsiniz. Eğer firma referans vermekte zorlanıyor ise bu firma bu işe ya yeni başlamıştır veya önceki işlerinde ciddi bir sıkıntı vardır.

balçova lokmacısı