Aşure’de kullanılan malzemeler

4 su bardağı buğday
2 bardak nohut
2 bardak kuru fasulye
200 gram kuru kayısı
200 gram kuru incir (sıcak suda bekletin)
200 gram kuru üzüm veya 150 gram kuş üzümü
2 su bardağı fındık
5 su bardağı toz şeker
1 çay kaşığı tuz
3 veya 3. 5 litre su

Burada bir not düşelim aşureyi istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Ben kuru malzemelerin ağırlıkta olduğu aşureyi beğenmekteyim. Bu yüzdende kuru malzemelerin ağırlığını biraz daha fazla yaptım siz kayısı, üzüm gibi malzemeleri seviyorsanız bunların ağırlığını fazlalaştırabilirsiniz. Hatta yaban mersini gojiberi gibi ülkemizde yeni boy gösteren malzemeleri de katabilirsiniz.

Üzerini süslemek İçin:

15 adet ceviz,
1 adet nar genelde tatlısı tercih edilir ama bence ekşi narda oldukça yakışmaktadır.
Tarçın,
Antep fıstığı
Kıyılmış badem

Aşure Yapılışı

Bir gün öncesinde buğdayı, kuru fasulyeyi ve nohudu ayrı birer kapta ıslayalım. Nohutu ve kuru fasulyeyi ayrı tencerelerde pişirin. Genelde pişme süreleri farklı olduğu için birinin fazla yada az pişmesini önlemek için bu yolu tercih ediyorum. İncirleri ve kayısıyı küçük parçalar halinde doğrayıp bir suda haşlayın ve suyunu süzün. Üzüm veya kuş üzümlerini yaklaşık beş dakika haşlayalım ve bunların suyunu süzmeseniz de olur.

İyice yıkanmış ve şişmiş olan buğdayı pişirmeye başlayın. Bu pişme süresi düdüklü tencerede yaklaşık yarım saat olup normal tencerede buğdayların tadına bakarak karar verebilirsiniz. Daha sonra pişirmiş olduğunuz fasulye, nohut, gibi malzemeleri buğdayın içerisine atalım. Sonra şekeri ilave edelim ve kaynatmaya devam edelim. Birbirleri ile kaynaştığından emin olduğunuzda üzüm, fındık, kayısı ve inciri ilave edelim.

Dilerseniz portakal kabuğu rendesi ile farklı bir aroma elde edebilirisiniz. Tatlı kaselerine koyarak üzerine ceviz, tarçın antep fıstığı ve kıyılmış badem ile dağıtmaya başlayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken cevizi hiçbir şekilde kaynatmayın yoksa aşurenizin rengi kararacaktır. Size ve sevdiklerinize afiyet olsun.

aşure tatlısı tarifi

Bir cevap yazın